• Gören Kalpler Eğitim Derneği
Onların gözü olmak ister misiniz? +90(312) 385 83 05
  • Alınteri Bulv. Gül 86 No:32/1
    Macunköy/ANKARA
  • E-Posta
    info@gorenkalpler.org

Eğitim Merkezi Çalışmaları

Merkezimiz ve Çalışmalarımız

Bağımsız Hareket

Görme engelli ve az gören bireylere okul, iş ve toplumsal yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla, bireysel ve grup olarak bastonlu ve bastonsuz bağımsız hareket teknikleri eğitimi verilmektedir.

Kurumumuzda her yaştan öğrencimize bağımsız hareket ve baston kullanımı dersleri vermekteyiz.

Bilgisayar ve İnternet Kullanımı

Kurumumuzda bilgisayar ve on parmak klavye kullanımı, akıllı telefon ve her türlü teknolojik araç gereç kullanımı konusunda destek eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Teknoloji de görme engellilerin emrinde. Görmeyenler için konuşan, az görenler için büyütmeli programlarla görme engellilerin ve az görenlerin bilgisayarı ve interneti daha etkili bir şekilde kullanabilmesine olanak sağlayan eğitimler, hem İşkur hem de Avrupa Birliği projelerini başarıyla uygulayan ekibimiz tarafından yaşama geçirilmektedir.

Spor

Öğrencilerimiz spor salonumuzda son teknoloji spor aletleriyle derslerini yapabilmektedir.

Spor salonumuzda yürüme ve kas problemleri yaşayan öğrencilerimiz için de özel platformlar aracılığıyla bağımsız hareket destek çalışmaları yapılmaktadır.

Görme engelli ve az gören bireylerin ruhsal ve bedensel gelişimini desteklemek amacıyla basket, bisiklet, goalball, halter, atletizm, yüzme ve satranç sporları merkez içi ve merkez dışı alanlarda gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Mesafe

Derslerimizde sosyal mesafe ve hijyen konularında azami dikkat göstermekteyiz.

Müzik ve Sahne Sanatları

Kurumumuzda birçok farklı enstrüman eğitimi ve şan dersleri birebir verilmektedir.

Profesyonel müzik öğretmenimiz eşliğinde her türlü enstrüman öğretimi, şan dersleri, konservatuara hazırlık derslerimiz ve sahne sanatları çalışmalarımız devam etmektedir. Drama, sahne sanatları, kondisyon, kültür fizik hareketleri, hobilerin eğitimleri merkezimizde uzman eğitimciler tarafından verilmektedir.

Günlük Yaşam Becerileri

Merkezimizde görme engelli ve az gören bireylere günlük yaşamda  kendi kendine yetebilmesi için gerekli olan yemek yapmak, bulaşık ve çamaşır yıkamak, örgü örmek, ütü yapmak gibi kişisel idare ve öz bakım becerileri öğretilmektedir.

Günlük yaşam odamızda öğrencilerimize yemek hazırlama, yemek pişirme, bulaşık yıkama, temizlik ve ütü yapma gibi gündelik hayatlarını kolaylaştıracak dersler birebir uzman öğretmenler tarafından verilmektedir.

Sınavlara Hazırlık

Merkezimizde uzman öğretmenlerimiz eşliğinde öğrencilerimize ilk ve orta öğretimde sayısal ve sözel derslere destek eğitimi, Türkçe, Matematik, İngilizce, YKS, LGS, KPSS ve iş sınavlarına hazırlık eğitimi verilmektedir.

Kurumumuzda öğrencilerimiz TYT/AYT, LGS, EKPSS gibi sınavlara uzman eğitim kadrosu tarafından özel programlarla hazırlanır.

Braille Yazı Öğretimi

Kurumumuzda okul çağı ve ileri yaş grubundaki öğrencilerimize başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar braille okuma ve yazma öğretilmektedir.

Küptaş Eğitimi

Küptaş eğitimi tek kişilik sınıflarda alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından birebir verilmektedir.

Matematik modülünde küptaş, abaküs kullandırtarak öğrencilerimizin işlem hızını arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktayız.

Öz Bakım

Öğrencilerin öz bakım becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim vermekteyiz.(Saç tarama, makyaj yapma, tıraş olma, diş fırçalama vb.)

Az Gören Eğitimi

Az gören” eğitiminin amacı işlevsel görme çalışmaları ile görme kalıntısına sahip olan ve tıbben “görme engelli ya da kör” kabul edilen bireylere “görmeyi” öğretmektir. Böylece çocukların toplumsal hayata ve normal eğitim sürecine uyumunun sağlanması ve yaşamlarını bağımsız bir birey olarak sürdürmesi desteklenmektedir.

Görme kalıntısı olan çocuklarda 0-6 yaş arasında uygulanan erken müdahale eğitimi, görmenin işlevsel hale getirilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Duyu Bütünleme Odası ve Terapisi

Duyu bütünlemeyi, kişinin kendi vücudundan ve çevreden gelen duyusal bilgileri organize etmeyi ve vücudunu çevreye uygun bir şekilde kullanmayı öğretmekteyiz.

Karanlık Oda Çalışmaları

 

 

Karanlık odamızda az gören öğrencilerimizin görmesini etkili kullanabilme becerilerini geliştirme çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Işık almayan karanlık bir ortamda çeşitli renklerde ışıklar vererek az gören çocuklarımızın sahip oldukları kısıtlı görme olanaklarını geliştirmeyi amaçlayarak yaptırdığımız göz egzersizlerinin bütünü.

Az Gören Bireylerde Akıllı Tahta Eğitimi

Akıllı tahtamız sayesinde az gören öğrencilerimizin görme becerilerini geliştiriyor ve göz egzersizi çalışmaları yapıyoruz.

Egzersizlerinin genel amacı; gözün günlük olağan hareketleri dışına çıkarak sahip olduğu kasları güçlendirmek ve beynin görme merkezini uyarmaktır.