• Gören Kalpler Eğitim Derneği
Onların gözü olmak ister misiniz? +90(312) 385 83 05
  • Alınteri Bulv. Gül 86 No:32/1
    Macunköy/ANKARA
  • E-Posta
    info@gorenkalpler.org

Eğitim Merkezimiz

Görenkalpler'den Neşeli ve Bir o Kadar da Anlamlı Bir Güne Merhaba!!
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gü Görenkalpler'den Neşeli ve Bir o Kadar da Anlamlı Bir Güne Merhaba!!
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Günü Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından alınan kararla 2012 yılından itibaren “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır. 
Bu karar Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle alınmış olup; kararda “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Ayrıca kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmaktadır.
UCLG-MEWA olarak, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, her türlü ayrımcılık ve istismardan kurtulmaları, bütün haklardan eşit düzeyde yararlanmaları dileğiyle dünyadaki kız çocuklarının “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”nü kutlarız.

#dernek  #11ekim  #okul  #azgören  #özeleğitim  #görmeengelli Görenkalpler'den Sağlıklı Bir Pazar Gününe Merhaba!!
Bugün 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü!
Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim'de kutlanmaktadır.
Ruh sağlığı gününün amaçları şu ana başlıklarda özetlenebilir:

• Ruh sağlığı hastalığından muzdarip olanların sesini duyurabilmek, toplumda ruh sağlığı konusunda bilgi ve anlayışın artmasını sağlamak.

• Kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek.

• Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları önlemek.

• Psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavi ve bakımını geliştirmek.

#azgören  #görmeengelli  #dernek  #okul  #ankara  #özeleğitim  #otizm  #ruhsağlığı

Paylaş